Sprawdź ofertę najnowszych kursów - tutaj!

Szkoła języka hiszpańskiego
w Warszawie El Puerto

facebook
Blog o języku hiszpańskim

Ronda zwiedzanie i relacja

Kategoria: Kraje hiszpańskojęzyczne

Zwiedzania Ronda

 

Zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami, na naszym blogu uruchamiamy nowy cykl opisów wspaniałych miejsc, związanych z językiem hiszpańskim. Na początek zabierzemy Was do malowniczej Andaluzji. Zapraszamy!

 

Ronda – to magiczne miasteczko znajdujące się w południowej części Hiszpanii, w Andaluzji, w prowincji Málaga. Ronda jest oddalona zarówno od Sewilli jak i od Málagi o ok. 100 km, dlatego warto o niej pamiętać, gdy będziecie odwiedzać któreś z tych miast. My mieliśmy okazję odwiedzić Rondę na początku września. 

 

Dookoła miasteczka roztacza się przepiękny widok na wzniesienia i góry, stąd nazwa Ronda.  

 

1

 

2

 

 

Ronda jest położona na skraju wąwozu na wysokości  723 m n.p.m., na skale przeciętej na dwie części głęboką rozpadliną, nad którą przerzucony jest spektakularny, bardzo wysoki most, zwany Puente Nuevo. 

 

 

Ronda most

  

 

Mała rzeczka Guadalevín dzieli Rondę na dwie części. Po jednej stronie jest stara dzielnica arabska zwana „La Ciudad”, a po drugiej „Mercadillo” zbudowana przez chrześcijan, nowsza część. 

 

 

Ronda

 

 

Historia samej Rondy sięga czasów rzymskich. Za panowania Juliusza Cezara Ronda uzyskała status miasta. Pierwotnie zamieszkała przez Celtów, później w okolicy osiedlili się Fenicjanie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przechodziło z rąk do rąk, pozostając przez pewien czas pod panowaniem Bizancjum, następnie – Wizygotów, a w 713 roku znalazła się pod panowaniem arabskim. Ronda, jako jeden z ostatnich bastionów arabskich na Półwyspie Iberyjskim – została po krótkim oblężeniu zdobyta przez chrześcijan i tak jak inne miasta regionu znalazła się w granicach zjednoczonej Hiszpanii.

 

 

Ronda

 

 

Casas colgadas - tak nazywają się kamienice po obu stronach wąwozu El Tajo, bezpośrednio przylegające do jego krawędzi. Robią wrażenie :D

 

 

Ronda

  

 

 

 

Warty uwagi jest Casa del Rey Moro, legendarny pałac władcy Tarify. Z położonego obok ogrodu prowadzi przejście podziemne do rzeki – tworzy je 365 schodów zbudowanych w XIV w. przez chrześcijańskich niewolników.

 

 

 

 

Arabska część Rondy zwana La ciudad to małe uliczki i białe budynki z balkonami z kutego żelaza. 

 

 

9

 

Mały plac  w stylu arabskim, gdzie rozbrzmiewały dźwięki hiszpańskiej muzyki. Świetne miejsce na schronienie przed promieniami słońca i przerwę podczas zwiedzania.

  

 

 

Palacio de Mondragón (Casa de Mondragón) – pałac dawnych władców arabskich z trzema patiami, w których rosną oliwki i drzewka pomarańczowe. W środku zachowały się m.in. wspaniałe rzeźbione sufity i ceramiczne ozdoby.

 

 

11

  

 

12

 

 

Santa María la Mayor,  stojąca w miejscu, gdzie niegdyś stał główny meczet Rondy.

 

 

13

 

 

Ratusz miejski przy Plaza Duquesa de Parcent.

 

 

14

 

 

Mury obronne Rondy zbudowane przez Maurów.

 

 

 

 

16

 

 

Druga część  Rondy, określana chrześcijańską wygląda tak:

Plaza del Socorro:

 

 

17

 

 

Bardzo ważnym miejscem w Rondzie jest Plaza de Toros, słynna na cały świat arena “walk byków”, uważanej za jedną z najstarszych w Hiszpanii. Znajduje się tam muzeum korridy, a na niewielkim placyku tuż obok areny można podziwiać pomniki słynnych matadorów. 

 

 

 

 

 

 

Naprzeciw korridy znajduje się deptak, który był niezwykle tłoczny i kolorowy ze względu na święto Rondy. 

 

Film - kliknij tutaj

 

19

 

 

 

 

Jeśli wybierzecie się do Rondy we wrześniu , możecie natrafić na święto Rondy zwane Feria Goyesca de Pedro Romero , podczas którego mieszkańcy przebierają się w XVIII wieczne kostiumy. Odbywa się wtedy wiele walk byków. My mieliśmy na tyle szczęścia, że trafiliśmy właśnie na to wyjątkowe wydarzenie. 

 

 

21

 

 

 

 

23

 

 

 

 

 

 

W czasie święta w mieście wszystko za wyjątkiem restauracji i pubów jest zamknięte a dla mieszkańców to czas, który należy spędzić z rodziną i znajomymi.

 

 

26

 

 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzenia tego pięknego miejsca!

Już wkrótce nasze kolejne relacje :)

¡Hasta Pronto! 

 

 

27

Poinformujemy cię o nowych wpisach! Wystarczy, że zostawisz swojego maila!

Adres email

Kategorie:

Zapisz się! Cennik Galeria
Menu Title

El Puerto - szkoła języka hiszpańskiego w Warszawie.

Naszym celem jest organizowanie kursów, które pozwolą w efektywny sposób uczyć języka hiszpańskiego. Stawiamy na wysoką jakość oferowanych zajęć i kursów. Oferujemy zajęcia w małych grupach, przy zachowaniu atrakcyjnych cen.

Język hiszpański Warszawa to nasza specjalność.

 

 

El Puerto szkoła języka hiszpańskiego Warszawa

ulica Nowolipki 12/4
00-153 Warszawa

kontakt@elpuerto.pl